Кафедра філософії
Криворізький державний педагогічний університет

22 грудня 2021 р. відбулося засідання науково-методичного семінару кафедри філософії. Одним із пріоритетних напрямків дослідження є вивчення провідних тенденцій у філософській думці України та світу. Це засідання науково-методологічного семінару продовжило традицію, що склалася. Із доповіддю «Що таке континентальна філософія?» виступила к. філос. н., доц. Оксана Петрівна Панафідіна, яка  розглянула проблеми формування та розвитку європейської філософії ХХ ст.

Спершу було здійснено філософський аналіз терміну та досліджено історію його походження. Визначено, що уперше поняття «континентальна філософія» почали вживати у 1968 р. представники аналітичної філософії. Були окреслені витоки континентальної філософії ХХ ст. На думку Оксани Петрівни, джерела континентальної філософії сягають німецького ідеалізму, зокрема філософії І. Канта та її подальшої рецепції сучасниками. Також значний вплив на формування континентальної філософії здійснили ідеї доби Просвітництва та романтизму. Далі було запропоновано і висвітлено чотири способи дослідження континентальної філософії: структурний, генетичний, історичний, аналітичний. Після проведеного аналізу, було виокремлено 5 рис континентальної філософії: розвиток контрпросвітництва, естетична критика Просвітництва, оновлення метафізики, синтез філософії, тенденція до емансипації. Кожна риса проілюстрована прикладами з філософських творів ХХ ст.

Члени кафедри обговорили вплив Франкфуртської школи на філософію ХХ ст., розвиток феномену контрпросвітництва та його відмінності від антипосвітництва, ідеї сцієнтизму та анти сцієнтизму у сучасній філософії, інтерпретацію ідеї свободи у Європі другої половини ХХ ст. та зміну вимог до написання філософських текстів у некласичній філософії.

Кафедра філософії  висловлює подяку Оксані Петрівні Панафідіній за цікаву та змістовну доповідь, а також запрошує колег приєднуватися до обговорення актуальних  проблем філософії та науки.

22.12.21

22.12.21 1